mzk
05 خرداد 1402 - 10:04

لزوم به اشتراک‌گذاری تجارب در حوزه حفظ میراث تاریخی

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان خطاب به هیأت ازبکستان، گفت: پیشنهاد می‌کنم ضمن آشنایی با آثار تاریخی اصفهان، توانمندی دو کشور را در حفظ و نگهداری میراث تاریخی به اشتراک بگذارید.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، محمدرضا جان‌نثاری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در دیدار با معاون میراث فرهنگی و گردشگری ازبکستان و هیأت همراه با خوشامدگویی و خیرمقدم به هیأت ازبکستانی، اظهار داشت: امیدوارم از دیدن شهر اصفهان، مردم و آثار تاریخی بسیار نفیسی که در استان ما وجود دارد، لذت برده باشید.

وی افزود: از برقراری ارتباطات عمیق فرهنگی با کشورهای دنیا بالاخص کشورهای همسایه بسیار خوشحال می‌شویم.

جان‌نثاری با اشاره به نزدیکی فرهنگی میان دو کشور ایران و ازبکستان، بیان کرد: اگر به آثار تاریخی دو کشور نگاه کنیم مشترکات فراوانی وجود دارد که دلیل آن دوستی و برادری میان دو ملت از سالیان بسیار دور است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان خطاب به هیأت ازبکستان، گفت: پیشنهاد می‌کنم ضمن آشنایی با آثار تاریخی اصفهان، توانمندی دو کشور در حفظ و نگهداری میراث تاریخی را به اشتراک بگذارید، اینگونه می‌توانیم از فرهنگ و تمدن‌مان به خوبی نگهداری کنیم، قطعا به هر میزان که ارتباط بیشتری داشته باشیم به نفع دو ملت خواهد بود.

وی عنوان کرد: دو ملت احساس برادری بسیار عمیقی با یکدیگر دارند و همین احساس است که در نمادهای ملی دو کشور خودنمایی می‌کند.

جان‌نثاری اظهار کرد: وظیفه همه ما این است که با در نظر گرفتن سابقه عمیق و طولانی میان دو ملت تلاش کنیم تا این صمیمیت را به آیندگان منتقل کنیم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان همچنین از پیشنهاد خواهرخواندگی میان دو شهر اصفهان و بخارا استقبال و عنوان کرد: در این راستا مدیریت اصفهان تلاش خود را برای ایجاد ارتباطی مستمر و مؤثر خواهد کرد.

ازبکستان به دنبال استفاده از دانش مرمت‌گران اصفهان

شهرت محمودوف معاون میراث فرهنگی و گردشگری ازبکستان نیز در این دیدار با قدردانی از مهمان‌نوازی مردم اصفهان، اظهار داشت: این روابط صمیمانه، نشانه یکی بودن ریشه‌ها و فرهنگ‌های ما است.

وی در خصوص هدف از سفر به اصفهان، عنوان کرد: قصد داریم در راستای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی دو کشور با یکدیگر همکاری تنگاتنگی داشته باشیم و از دانش استادان بزرگ اصفهان بهره‌مند شویم.

محمودوف بیان کرد: در این هیأت، استادکاران بزرگی که نسل در نسل مرمت‌گران به نامی هستند ما را همراهی می‌کنند، آنان به فرهنگ و میراث اصفهان علاقه بسیاری دارند.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری ازبکستان گفت: مشاهده اصفهان در عکس با دیدن یا شنیدن در مورد این شهر تاریخی با چشم مصلح متفاوت است، حال که از نزدیک آثار تاریخی اصفهان را مشاهده کردیم تلاش خواهیم کرد تا متخصصان دو کشور دانش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

وی عنوان کرد: در شهر بخارا مرمت‌هایی را آغاز کرده‌ایم و در این راستا نیازمند کمک استادکاران ایرانی هستیم و تمایل داریم کارگاه‌های آموزشی و تبادل نظری را ایجاد کنیم تا این هنر و علم عظیم به اشتراک گذاشته شود.

لازم به ذکر است پیرو سفر اردیبهشت ماه رئیس مجلس ازبکستان به اصفهان و دیدار با استاندار و مسؤولان اصفهان مقرر شد اصفهان و شهرهای ازبکستان در همه زمینه‌ها همکاری‌ و ارتباط مؤثری را برنامه‌ریزی کنند.

زمینه‌های همکاری میان اصفهان و دو شهر سمرقند و بخارا در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و مباحث اقتصادی در حال شکل‌گیری و برنامه‌ریزی است و در این راستا و در حوزه میراث فرهنگی هیأتی از مسؤولان، مرمت‌گران و استادکاران شهرهای سمرقند و بخارا به اصفهان سفر کردند تا ضمن بازدید از آثار تاریخی اصفهان زمینه همکاری‌های آینده میان اصفهان و ازبکستان فراهم شود.

پایان پیام/۶۳۱۲۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238889